Амбліопія

Щоб зрозуміти і розібратися у цій патології, давайте для початку пригадаємо, як в нормі функціонує зір, для того, щоб людина могла бачити необхідне джерело світла.

Без світла все знаходиться в темряві. Світло випромінює частинки – фотони, які відбиваються від твердих тіл в усіх можливих напрямках, до того як нарешті потрапити до ока. І, щоб бачити добре, структури ока, через які проходять фотони повинні бути прозорими. Найперше рогівка, вона розташована в передній частині очного яблука, далі кришталик, прозора лінза, яка знаходиться за зіницею, наступне скловидне тіло. Нарешті фотони досягають сітківки, фотографічної пластини ока, і зупиняються в одному з її шарів, пігментному епітелії, де продукуються нервові імпульси. Ці імпульси спрямовуються до зорового нерва і далі через зорові шляхи потрапляють до потиличної частини головного мозку, де формується зоровий образ. Завдяки цьому процесу, ми можемо бачити та спостерігати світ довкола нас.

Ось дві цікаві історії, які напряму не відносяться до даної теми, але показують, що якість зору не лише залежить від якості оптичної системи ока.

В 1896 р. Джордж Стреттон, провів експеримент, в якому чоловік бравши участь в експерименті повинен був носити спеціальну оптику, яка перевертала зображення – інвертоскоп.

Спочатку, звичайно він бачив світ перевернутим, з «ніг на голову» і йому доводилось дуже нелегко. Потрібно було пристосуватися, щоб мати можливість пересуватися, приймати їжу, виконувати нескладну роботу. І раптом, через декілька днів, все стало на свої місця і цей чоловік через інвертоскоп почав спостерігати навколишній світ правильно, «ногами донизу». Саме цікаве сталось пізніше, коли оптичну систему знімали світ знову перевертався.

В 1962 р. Св’ятослав Федоров (російський офтальмолог) створив штучний кришталик – лінзу Федорова-Захарова і провів першу унікальну операцію з вживлення в око людини штучного кришталика замість пошкодженого. Причина сліпоти ока усувалась, проте гострота зору не ставала високою. Для того, щоб процес зору відновився проводили патерн–стимуляцію, і пацієнтів розсаджували перед телевізором, на якому рухалось шахове поле, в центрі якого приклеювали червоний кружечок.

Ці два випадки, показують нам, що людина бачить не очима, а за допомогою очей, картинка формується в головному мозку.

Переходимо безпосередньо до амбліопії. Цією патологією хворіють 2% всього населення світу.

АМБЛІОПІЯ – одностороннє (рідше двостороннє) зниження гостроти зору, яке не піддається корекції, зумовлене функціональними розладами зорового аналізатора, без видимих анатомічних змін в структурі ока. Іншими словами мозок не сприймає, ігнорує сигнали, які поступають від нездорового ока.

Щоб зрозуміти, чому наш мозок так чинить, потрібно поставити себе на місце нашого мозку. Давайте ми собі з вами уявимо таку ситуацію.

  1. У нас вдома є старенький телевізор, зображення якого є нечітке, розмите. Постаті ми бачимо, але що це за люди нам потрібно догадуватись. Ми подивимось телевізор раз, другий, а потім нам набридне, ми не захочемо включати цей телевізор. Так і наш мозок, незадоволений роботою очей від яких немає нормального зображення. В результаті розвивається РЕФРАКЦІЙНА АМБЛІОПІЯ. В основі її виникнення лежить довготривале, постійне надходження нечіткого зображення. Вона є, як правило, двобічна і виникає при вроджених аномаліях обох очей (це висока гіперметропія, міопія, астигматизм).
  2. Наступна ситуація: у нас вдома є два телевізора, один старенький з нечітким зображенням і другий новий плазмовий з 3D зображенням. Стареньким телевізором ми користуватись не захочемо. Коли одне око дає зображення набагато краще ніж інше, мозок починає нехтувати нечіткою картиною, яку отримує від слабкого ока. Це АНІЗОМЕТРОПІЧНА АМБЛІОПІЯ (однобічна) зниження гостроти зору ока з більшою аномалією рефракції. Якщо це міопія > 8 діоптрій, гіперметропія > 5 діопрій і астигматизм > 2,5 діоптрій
  3. Ще одна ситуація. У нас дома є телевізори, два працюють не погано. І в один і той самий час, по телебаченню транслюють наші улюблені передачі. Ми намагаємось подивитись одну і іншу, але в результаті ми не зрозуміли ні одну ні іншу. При якому стані обидва ока розглядають два різні об’єкти і відправляють в мозок дві різні картини. Це ніщо інше як косоокість. У такому випадку, мозок намагається упорядкувати плутанину в двох отриманих зображеннях пригнічуючи функціонування косого ока. Така амбліопія називається ДИСБІНОКУЛЯРНА.
  4. Наступна ситуація. В кімнаті є два вікна. Одне прозоре, чисте, а інше матове. Коли потрібно подивитись на вулицю, яка погода, чи з якоїсь іншої причини, ми будемо дивитись тільки через прозоре скло. Через матове ми не зможемо побачити. Помутніння кришталика, рогівки, скловидного тіла, фізичний недолік рогівки (рубець) стає причиною ОБСКУРАЦІЙНОЇ АМБЛІОПІЇ. Характеризується відновленням зору після усунення перелічених вад.
  5. Останній вид – це ІСТЕРИЧНА АМБЛІОПІЯ. Вона розвивається раптово після психічної травми. Як правило, вона двобічна, супроводжується розладами кольоровідчуття, звуженням поля зору, світлобоязню. Іноді настає сліпота повна, але зберігається реакція зіниць на світло. Людина, в якої сигнали з одного ока не обробляються, бачить світ ніби плоским. Тільки бінокулярний зір дає нам об’ємне бачення предметів і ми можемо оцінити їхню відстань відносно один одного. Монокулярний зір цього дати нам не може.

ЛІКУВАННЯ
Дуже важливо, якомога швидше виявити амбліопію. Якщо не почати лікування в ранньому віці, то з часом відновити зір буде набагато важче. Лікування амбліопії більш важливе для дошкільнят. Це пов’язане з тим, що підростаючий організм здатний швидко перелаштуватися і має для цього більше ресурсів.
Ефективним методом для лікування амбліопії являється оклюзія. При цьому, для стимуляції роботи «слабшого» ока, штучно перекривають поле бачення «сильнішого» ока. Виконують оклюзію заклеюючи одну із лінз окуляр або використовуючи окулярну оправу без лінз з перекритим полем одного ока. Досягнення ефекту потребує довгого і систематичного використання оклюзії.

Для підвищення ефекту від оклюзії потрібно створити умови, для активної роботи “лінивого” ока. Можна, наприклад, перебирати рис змішаний із гречкою, малювати, вишивати, складати мозаїку. Але увага у дітей досить розсіяна. У ранньому віці дитину досить важко змусити сидіти на одному місці і займатись одним і тим самим. Йому хочеться побігати і пограти. Тому гра – це безпрограшна пропозиція.

У кабінетах охорони зору дитини нашої мережі підібрана серія програмних засобів, які за допомогою гри лікують амбліопію.