Оптичні покриття для окулярних лінз

На сьогоднішній день не існує ідеального матеріалу з якого можна виготовити лінзи для окулярів. Тому на лінзи наносять спеціальні покриття, які дозволяють значно покращити характеристики самих лінз. Сучасні багатофункціональні покриття допомагають покращити оптичні якості лінз, збільшити їх стійкість до подряпин, полегшують догляд за ними, збільшують термін експлуатації.

 Просвітлююче покриття (антирефлексне покриття)

При проходженні світла через лінзу відбувається його часткове поглинання і відбиття. Світлові промені можуть відбиватись як від передньої, так і від задньої поверхні окулярної лінзи. При цьому відбиті промені, потрапляючи на сітківку, викликають погіршення якості зображення об’єкта. Для зниження цього ефекту в сучасній оптиці застосовують просвітлююче покриття.

Залишковий рефлекс окулярної лінзи залежить від якості покриття і для кожної фірми має характерний колір (зелений, блакитний, золотий і т.п.).

Окулярні лінзи з високоякісним просвітлюючим покриттям – це окулярні лінзи, на обидві поверхні яких нанесено декілька просвітлюючих шарів для зменшення відбиття світла.

Просвітлюючі покриття забезпечують зоровий комфорт, усувають відблиски і хибні зображення на окулярних лінзах, зменшуючи тим самим ефект засліплення очей. Крім цього, просвітлюючі покриття надають лінзам естетичного вигляду (створюючи ефект «відсутності» окулярних лінз на оці).

Зміцнююче покриття

З кожним роком все частіше збільшується попит на окулярні лінзи з полімерних матеріалів. Всім нам відомо, що без спеціального покриття на лінзах утворюються подряпини. Щоби підвищити стійкість лінз до подряпин, на органічні лінзи наносять зміцнююче покриття. Для цього застосовують спеціальні лаки, які наносять як на зовнішню, так і на внутрішню поверхню лінзи. Зміцнююче покритя значно підвищує стійкість окулярної лінзи до подряпин і продовжує термін її експлуатації.

 Гідрофобне покриття

Вважається, що окулярні лінзи з просвітлюючим покриттям швидко забруднюються. Для підвищення стійкості окулярної лінзи до забруднень застосовують спеціальні гідрофобні покриття, які надають лінзі водовідштовхуючі властивості за рахунок зменшення змочування поверхні окулярної лінзи. Волога, потрапляючи на лінзу, набуває форми кульки і не розтікається по поверхні. Крім того, покриття робить лінзу гладенькою, запобігаючи прилипанню забруднень.

Антистатичне покриття

Відомо, що всі оптичні матеріали здатні накопичувати електричні заряди на своїй поверхні. Статична електроенергія утворюється на поверхні окулярних лінз, коли ми намагаємось очистити їх сухою серветкою. Деякі позитивно заряджені матеріали, до яких належить суха шкіра людини, нейлон, шовк і т.п., при контакті з поверхнею окулярних лінз можуть взаємодіяти з речовинами, що знаходяться в просвітлюючому покритті, і утворювати електричний заряд на поверхні лінз. Він притягує порошинки з повітря, що погіршує оптичні якості лінз. Осідання порошинок на електризованій поверхні і багаторазові намагання її витерти приводить до утворення подряпин на лінзі. Вирішенню цієї проблеми сприяє антистатичне покриття, яке допомагає запобігати забрудненню через притягнення з повітря порошинок та їх накопичення на поверхні лінзи.

 Металізоване покриття

В деяких окулярних лінзах застосовують також металізоване покриття, яке нейтралізує електромагнітні хвилі. Виробники рекомендують використовувати такі окулярні лінзи при роботі з приладами, які випромінюють електромагнітні хвилі. Варто відмітити, що вимоги до захисних властивостей моніторів комп’ютерів в сучасному світі дуже високі, і перед монітором електромагнітне випромінювання практично відсутнє. На сьогодні не виникає сумнівів, що при роботі з комп’ютером на користувача негативно впливає не електромагнітне випромінювання, а зорова напруга, особливо при роботі за рідкокристалічними дисплеями. Працюючим за комп’ютером можна рекомендувати застосовувати окулярні лінзи з просвітлюючими покриттями, які усувають відблиски.

Optifog (антизапотіваюче покриття)

Запотівання окулярних лінз – це проблема, з якою стикається багато користувачів, і яка приводить до різкого погіршення прозорості лінзи при переході з холоду в тепле приміщення або під час занять різними видами спорту, що може створювати для користувачів окулярів незручні і потенційно небезпечні ситуації.

Сучасні багатофункціональні покриття менше піддаються запотіванню, оскільки вода не розтікається по поверхні, а швидко скочується. Для зниження запотівання лінз застосовують різноманітні спреї і серветки, які забезпечують тимчасову стійкість лінз до запотівання.

Компанія ESSILOR розробила гідрофільне покриття Optifog, яке у поєднанні зі спеціальним розчином Optifog activator попереджає запотівання лінз. Принцип дії простий: на кожну сторону лінзи наноситься крапля Optifog. Activator і акуратно розноситься по всій поверхні лінзи за допомогою серветки з мікрофібри, після чого лінза стає стійкою до запотівання на один тиждень.

Таким чином, сучасні багатофункціональні покриття підвищують комфорт і якість зору, надають лінзам естетичного вигляду, полегшують догляд за ними. Окрім того, покриття сприяють збільшенню терміну служби окулярних лінз, що в наш час відіграє важливу роль, оскільки фірмові окулярні лінзи коштують досить дорого.